فلوراید تراپی کودکان

بدون دیدگاه

فلوراید تراپی کودکان از چه سنی انجام می شود؟

فلوراید تراپی کودکان : آکادمی پزشکی اطفال آمریکا توصیه می کند از ابتدای درآمدن اولین دندان کودک تا انتهای سه سالگی، برای مسواک زدن دندان های او تنها به اندازه یک دانه برنج خمیردندان استفاده کنید. وقتی کودک از سه سال بزرگ تر شد، می تواند به اندازه یک دانه لوبیا خمیردندان بزند.

فلوراید در آب آشامیدنی

فلوراید به‌صورت طبیعی در آب یافت می شود. میزان فلوراید در آب به منطقه جغرافیایی و منبع آب بستگی دارد و از ۰۱/۰ ppm تا ۱۰۰ ppm متفاوت است. در دهه ۱۹۳۰ مطالعات زیادی انجام شد که ثابت می کردند کسانی که آب مصرفی‌شان حاوی مقدار زیادی فلوراید بود، کمتر دچار پوسیدگی می شدند.

اثر آب حاوی فلوراید در کاهش پوسیدگی دندان

بیش از شصت سال است که مطالعات انجام شده در کشورهای مختلف می گویند آب حاوی فلوراید در کاهش پوسیدگی دندان تاثیر چشمگیری دارد. قبل از سال ۱۹۹۰ حدود ۱۱۳ پژوهش در ۲۳ کشور انجام شد که میزان کاهش پوسیدگی درنتیجه فلورایدسازی آب را به‌طور متوسط بین ۴۰ تا ۵۰ درصد برای دندان های شیری و ۵۰ تا ۶۰ درصد برای دندان های اصلی اعلام کردند.

اثر فلورایدی کردن آب در دندان های شیری و دندانهای اصلی

تحقیقات سیستماتیک اخیر هم داده های گسترده‌ای در این باره گزارش کرده‌اند و ثابت کرده‌اند که فلورایدی کردن آب مصرفی، میزان ابتلا به پوسیدگی دندان را هم در دندان های شیری و هم دندان های اصلی کاهش می دهد. یکی از بازبینی هایی که بین سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰، روی افراد بین ۳ تا ۴۴ ساله در ده کشور انجام شد، نشان داد که بین ۳۰ تا ۵۹ درصد از دندان های شیری و بین ۴۰ تا ۴۹ درصد از دندان های اصلی در نتیجه فلورایدی کردن آب، کمتر دچار پوسیدگی شده‌اند. با این حال، فلوراید تراپی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، قبل از آن فقط به صورت موضعی صورت می گرفت.

با اینکه فلورایدی کردن آب آشامیدنی معیار مهمی برای سلامت عمومی و جلوگیری از پوسیدگی است، هنوز تنها کمتر از ۱۰ درصد از جمعیت جهان به آب فلورایدی دسترسی دارند زیرا در بسیاری از مناطق به دلیل ماهیت ذخایر آبشان این کار امکان‌پذیر نیست.

بهترین دندانپزشک اصفهان | فلوراید تراپی کودکان

فلوراید در شیر

شیر در دوران نوزادی غذای حیاتی انسان به حساب می آید و در سنین نوجوانی، بزرگسالی و پیری هم این روند تاحدودی ادامه دارد زیرا افراد در هر سنی که باشند به مواد غذایی داخل شیر احتیاج دارند.

تاثیر فلورایدی کردن شیر در جلوگیری از پوسیدگی دندان

تحقیقات غیر بالینی زیادی بودند که توانستند امکان فلورایدی کردن شیر را اثبات کنند. در آن زمان چهار بازبینی سیستماتیک برای اثبات تاثیر فلورایدی کردن شیر در جلوگیری از پوسیدگی دندان انجام شد. سه تحقیق اول نشان دادند پوسیدگی دندان درکسانی که از شیر فلورایدی استفاده می کنند کمتر شده اما تحقیق چهارم که به‌صورت گسترده تر انجام شد نتیجه دیگری را نشان می داد. بازبینی چهارم طی ۱۸ مطالعه روی ۱۲ کشور انجام شد که فقط ۹ تای آن ها کاهش پوسیدگی دندان شیری و ۱۲ تای آن ها کاهش پوسیدگی دندان اصلی را بر اثر فلورایدی کردن شیر گزارش کردند.

فلورایدتراپی در مدارس

یکی از تحقیقات اخیر که در بلغارستان انجام شد. نشان داد کودکانی که در مدارس شیر حاوی فلوراید می خوردند. تا حد چشمگیری نسبت به آن هایی که شیر معمولی می خوردند کمتر دچار پوسیدگی دندان شده بودند. درکل به نتیجه می رسیم فلورایدی کردن شیر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان موثر است. برای اینکه میزان پوسیدگی دندان در کودک ها را کاهش دهیم، توصیه می شود شیر حاوی فلوراید را در سنین کمتر از چهار سالگی و از همان ابتدای دندان درآوردن به بچه ها بدهیم.
در حال حاضر بیش از یک و نیم میلیون کودک در سطح جهان شیر حاوی فلوراید مصرف می کنند. و با تجربه و دانشی که در این برنامه بین‌المللی به دست آمده، فرایند فلورایدسازی به مرحله عمل رسیده‌است.

میزان مصرف فلوراید روزانه برای هر کودک

مصرف روزانه فلوراید در هر کودک بین ۵۰/۰ تا ۸۵/۰ میلی گرم متفاوت است. توصیه می شود کودکان ۲۰۰ روز در سال و هر روز حدود ۲۰۰ میلی گرم شیر فلورایدی بنوشند. این دوز از فلوراید به صورت دائمی وارد بدن می شود و نسبت به سن و مصرف قبلی فلوراید در نظر گرفته شده، به همین خاطر احتمال ابتلا به اثرات جانبی بسیار کم است.

با وجود این ها، فلورایدی کردن شیر در مقایسه با فلورایدی کردن آب تاثیر کمتری دارد. دلیل آن هم این است که وقتی به شیر فلوراید اضافه می کنیم ماده‌ای حل‌نشدنی تشکیل می شود که جذب فلوراید را دشوار می کند. افزودن فلوراید به شیر فرآیند آسانی است و قیمت شیر حاوی فلوراید با شیر بدون فلوراید تقریبا یکسان است.

هزینه فلورایدتراپی با شیر

در شیلی، تایلند و بریتانیا هزینه فلورایدی کردن شیر برای هر کودک، سالانه حدود ۲ تا ۳ دلار درمی‌آید.

فلوراید در نمک

این حقیقت که میزان پوسیدگی دندان در اقشار پایین اجتماعی بیشتر دیده می شود، مشکلی است که هنوز نتوانسته‌ایم آن را حل کنیم.

کاهش پوسیدگی دندان با فلوراید موجود در نمک

از آنجایی که استفاده از نمک یدی برای جلوگیری از گواتر موثر واقع شده بود. در سال ۱۹۵۵ در کشور سوئیس شروع به فلورایدی کردن نمک کردند. به این امید که بتوانند میزان پوسیدگی دندان را کاهش دهند.

بین سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۲ افزودن فلوراید به نمک برای مصرف خوراکی افراد مجاز اعلام شد. فلورایدی کردن نمک به کانال های مختلفی از مصرف‌کننده راه پیدا کرده که از جمله آن ها می توان به نمک محلی، غذاهای مدارس، نان، آشپزخانه های بزرگ اشاره کرد. فلورایدی کردن نمک هم به صورت موضعی و هم به صورت سیستماتیک انجام می شود .

خطر وارنیش فلوراید

وارنیش فلوراید، ماده‌ای ژله‌ای است که دندانپزشک یا بهداشت‌یار بعد از تمیز کردن دندان آن را روی دندان هایتان استفاده می کند. مشکل وارنیش این است که میزان فلوراید آن بسیار زیاد است. این فلورایدها ممکن است وارد جریان خون شده و در بدن پخش شوند. توصیه ما این است که وقتی به دندانپزشکی می روید از پزشک بخواهید از این مرحله درمان صرف نظر کند و وارنیش فلوراید به دندان تان نزند.

مزایا و معایب فلوراید تراپی

برای اینکه بتوانید بهترین تصمیم ها را برای خانواده‌تان بگیرید، مزایا و معایب درمان با فلوراید را در زیر فهرست برایتان کرده‌ایم.

مقابله با پوسیدگی دندان

آکادمی دندانپزشکی اطفال در آمریکا به این نتیجه رسیده که درمان موضعی با فلوراید جهت مراقبت از پوسیدگی دندان کودکان بسیار موثر است.

مقرون‌به‌صرفه بودن فلورایدتراپی

با استفاده از فلوراید در فرایند شستشوی دهان، می توانید از خراب شدن جلوگیری کنید، در نتیجه هیچ‌گاه نیازی نیست برای پر کردن دندان یا روکش کردن آن به دندانپزشکی بروید و تا حد زیادی در هزینه هایتان صرفه‌جویی می شود.

باور غلط مخالفان فلوراید تراپی کودکان

مخالفان فلورایدتراپی بر این باورند که فواید فلوراید از خطرات آن خیلی کمترند. بنابراین فلوراید راه‌ حل غلطی است و ارزش ریسک کردن را ندارند. بنابراین باید به جای استفاده از فلوراید، سعی کنند غذاهای باکیفیت تری به بچه هایشان بدهند، به شستشوی دهانشان توجه کنند و از محصولات بدون فلوراید و آب آشامیدنی معمولی استفاده کنند.

با توجه به این نکات، این شمایید که درنهایت برای خودتان و خانواده‌تان تصمیم می گیرید. مسئله‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که هر روشی را انتخاب کنید. (شستشو با فلوراید یا بدون فلوراید)، پیوستگی حرف اول را می زند، یعنی باید همیشه آن را انجام دهید. کودکانتان باید حداقل روزی دوبار مسواک بزنند. و فرقی نمی کند خمیردندانشان فلورایدی باشد یا بدون فلوراید، همچنین باید بعد از مسواک زدن حتما نخ دندان بکشند.

عوارض جانبی فلوراید تراپی کودکان

مشکلی که بیشتر پدر و مادر ها با فلوارید دارند این است که بیشتر یافته های مطالعات معمولا فقط نکات مثبت فلوراید را بیان می کنند، با این حال، امروزه مطالعاتی صورت گرفته‌اند که نشان می دهند فلوراید علاوه بر مزیت عوارض جانبی هم دارد، از جمله، کودکانی که تحت درمان با فلوراید قرار گرفته‌اند نسبت به دیگران IQ کمتری داشته‌اند همچنین مشاهده کرده‌اند که فلورایدتراپی در کودکان کم‌سن باعث فلوئوروزیس مینای دندان شده‌است. این مسئله به نوبه خود باعث لک شدن و ناهموار شدن سطح دندان می شود.

بعد ازفلوراید تراپی کودکان چه باید کرد؟

بعد از فلوراید تراپی کودکان ، لازم است والدین از دندان های کودک خود مراقبت هایی داشته باشند. این مراقبت ها به شرح زیر است:

 • بعد از فلوراید کودک باید غذاهای نرم و جذب‌نشدنی بخورد.
 • باید تا صبح روز بعد دندان هایش را مسواک یا نخ دندان نزند.
 • فراموش نکنید که وارنیش دندان هیچ دردی ندارد، هرچند ممکن است کودک گریه و زاری راه بیندازد.
 • وارنیش دندان باید هر سه ماه یکبار برای کودکانی که خیلی در معرض پوسیدگی هستند و هر شش ماه یکبار برای کودکانی که خیلی در معرض پوسیدگی نیستند انجام شود.
 • گاهی ممکن است دندان ها بر اثر وارنیش زرد شوند.
 • کودک باید به مدت یک روز بعد از وارنیش کردن غذاهای نرم و جذب‌نشدنی بخورد.
 • تا صبح روز بعد دندان های کودک را مسواک نزنید.

دکتر سید بهزاد آیت اللهی

دندانپزشک اصفهان و متخصص درمان ریشه اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر سید بهزاد آیت اللهی

شماره های تماس مطب دکتر سید بهزاد آیت اللهی


مطالب پیشنهادی :

ارتودنسی و بارداری

روش درمان عصب کشی دندان

عوارض احتمالی روکش کردن دندان

عفونت دندان عقل

پریودنتال چیست ؟

خطرناک بودن مصرف سیگار بعد کشیدن دندان عقل

ایمپلنت و بریج دندان برای چه کسانی مناسب است؟

نوشتهٔ پیشین
ایمپلنت و بریج دندان برای چه کسانی مناسب است؟
نوشتهٔ بعدی
علل و درمان تیزی و شکستگی دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

اطلاعات تماس دندانپزشک اصفهان

دکتر سید بهزاد آیت اللهی

جراح _ دندانپزشک

آدرس:
اصفهان ، خیابان شریعتی، نبش کوچه تاج الدین، ساختمان آینده، طبقه اول، واحد ۳

شماره تماس:
09140044624
03136253340

صفحه اینستاگرام
www.instagram.com/dr.ayatollahi

آمار بازدید سایت

 • 0
 • 8
 • 124
 • 834
 • 4,887
 • 4,887
 • 1,827
 • اسفند ۱۳, ۱۳۹۹

بایگانی تاریخ خورشیدی

فهرست