جرم گیری دندان ها

بدون دیدگاه
بهترین دندانپزشک اصفهان | جرم گیری دندان

جرم گیری دندان ها چیست؟

حتما اگر شما هم دندان هایی زرد رنگ و جرم گرفته دارید این سوال به ذهنتان امده که آیا جرم گیری دندان ها می تواند برای آنها مفید باشد یا خیر؟

قبل از اینکه بخواهیم جواب سوال را بدهیم بهتر است کمی در مورد جرم دندان صحبت کنیم تا بدانید این جرم دقیقا از چه چیزی تشکیل شده است. همه روزه بروی دندان های ما یک لایه چسبنده  قرا می گیرد و اگر برای مدتی کوتاه مسواک زدن را فراموش کنیم خواهیم دید این لایه ها بروی یکدیگر جمع شده و دیگر به همین راحتی و تنها با یک مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از بین نخواهند رفت.

اگر این لایه ها همان روز توسط مسواک زدن برداشته نشود. خواهید دید که بعد از مدتی تبدیل به رسوبات اهکی سفید و زرد شده و دیگر کار از کار گذشته و هر چقدر هم مسواک بزنید از بین نخواهد رفت. این رسوبات آهکی همان جرم ها هستند که قرار است راجع به آنها در این بخش صحبت کنیم. جرم هایی که در روی دندان هایمان ایجاد شده باشند به خوبی قابل دیدن هستند اما جرم هایی که در اطراف دندان ها باشند شاید به همین راحتی قابل دیدن نباشند. و همان ها هستند که بسیار خطر ناک تر از سایر جرم های دیگر می باشند. جرم هایی که در بالای لثه بر روی دندان ها تشکیل می شوند قابل رویت هستند بیشتر در اطراف طوق دندان ها نمایان می شوند. ولی جرم هایی که در نواحی زیر لثه تشکیل می شوند به مراتب خطرناک ترند.

جرم دندان چیست؟

جرمی که بر روی دندان ها تشکیل می شود چیزی شبیه جرم های دور جدار داخلی سماور است. با این تفاوت که ترکیباتی پیچیده تر داشته و روند تشکیل آن اندکی متفاوت است. بزاق ما به طور معمول دارای املاح زیادی است که قدرت رسوب کردن را دارند. این املاح معمولا در جاهائی که با غذا و مسواک کمتر در تماس است رسوب می کنند. رسوب این املاح همراه است با ایجاد بستر مناسب برای جایگزینی میکروب هائی که به طور طبیعی در دهان وجود دارد و رشد و تکثیر آن است. اضافه شدن پروتئین های موجود در غذا و بذاق و همچنین لاشه سلول های مرده بافت های مختلف دهان در مجموع باعث افزایش حجم این رسوبات شده و به مرور جرم تشکیل می شود.

این جرم های تشکیل شده پر از میکروب های مختلف است و با مسواک زدن هم تمیز نمی گردد و بافت چسبنده لثه را که محکم به دندان چسبیده را به مرور تخریب کرده و بافت نگهدارنده حیاتی لثه را تخریب کرده و باعث سست شدن پایه های دندان می شود. با جرم گیری و تمیز کردن این جرم های تشکیل شده بر روی دندان، از روند تخریب لثه جلو گیری می کنیم.

آیا جرم گیری دندان ضرر دارد؟

این موضوع که جرم گیری دندان ضرر دارد کاملا اشتباه است. و ریشه یابی علت این نوع افکار این است که جرم های تشکیل شده بر روی دندان به مرور لثه را خراب کرده. و خود جایگزین می شود. این امر چون به مرور اتفاق می افتد و بیمار متوجه عقب نشینی لثه نمی شود. و لثه ای که عقب نشینی کرده با جرم جایگزین می شود. فضای خالی که بین دندان ها در اثر عقب نشینی لثه هم که ایجاد می شود. از دید بیمار پنهان می ماند. موقعی که بیمار برای جرم گیری مراجعه می کند. وقتی این جرم ها را تمیز می شود  لثه تحلیل رفته در معرض دید بیمار قرار می گیرد. و چنین احساسی بدست می دهد که جرم گیری دندان باعث از بین رفتن لثه شده است. در صورتی که تمام این اتفاقات قبلا صورت گرفته بوده ولی از دید بیمار پنهان بوده است.

هر چند وقت باید جرم گیری کنیم؟

حتما سالی یک بار جرم گیری را در برنامه بهداشتی خود قرار دهید. البته بسته به نوع بزاق افراد جرم گیری می تواند زودتر یا خیلی دیرتر لازم باشد. به یاد داشته باشید با روش صحیح مسواک زدن تشکیل جرم را به حداقل خواهید رساند. اگر در موقع مسواک زدن دیدید که از ناحیه از لثه هایتان دارد خون می آید. بدانید که آن ناحیه دچار مشکل است و به دندانپزشک خود مراجعه کنید. به  ناحیه ای که خون می آید بیشتر مسواک بزنید و از خونریزی آن نترسید. مطمئن باشید که با خوب مسواک زدن و بیشتر مسواک زدن خونریزی به مقدار زیادی کاهش خواهد یافت.

در صورتی که جرم زیادی داشتید و بعد از جرم گیری دندان هایتان به سرما و گرما حساس شده نگران نباشید. به زودی رفع خواهد شد و برای کاهش سریعتر حساسیت می توانید از خمیر دندان و یا دهان شویه ضد حساسیت استفاده کنید.

آیا استفاده از خمیر دندان های ضد جرم مفید می باشد؟

خیر، جرم با مسواک و خمیر دندان پاک نمی شود. و برای این منظور از دندانپزشکان باید کمک گرفت، ضمناً خمیر دندان هایی که به عنوان ضد جرم معرفی شده اند. دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده بوده و فقط رنگ و لکه های رسوب نموده بر دندان را که زنگ( Stain) نام دارد، تمیز می کنند و استفاده همیشگی از آنها توصیه نمی گردد. این خمیردندان ها، بعلت دارا بودن مواد ساینده زیاد، ایجاد خراش های بسیار ظریف بر سطح دندان ها نموده و زمینه را برای تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی فراهم می آورند.

به مرور زمان با خوردن برخی خوراکی ها بر روی دندان ها ایجاد جرم می شود. که باید دندان ها جرم گیری شوند زیرا به صورت لایه ی زرد رنگ تشکیل می شوند. و اصلا ظاهر خوبی در هنگام لبخند زدن نداشته و شما می توانید. در منزل هم جرم گیری دندان انجام دهید و جرم ها را نابود کنید. انجام جرم گیری با سوزش همراه بوده پس حتما باید دهان را ضدعفونی کرده. و یک روز در میان از شوینده های قوی استفاده کرد. تا از تشکیل شدن مجدد جرم ها بر روی دندان جلوگیری شود.

آیا انجام دادن جرم گیری خطر دارد؟

بیشتر افراد این تصور را دارند که جرم گیری به مینای دندان آسیب زده و باعث پوسیدگی ها شده ولی باید ذکر شود که وجود جرم هایی که روی دندان و لثه ها هستند به بافت دندان ها آسیب جدی وارد می کنند و با تجمع میکروب ها در دهان به تکثیر هم ادامه می دهند .پس وجود جرم در دهان مضر بوده نه از بین جرم ها.

نکته ای که باید بدانید این است که جرم گیری باعث حساس شدن دندان شده. و با برخورد کردن نوشیدنی های سرد و گرم به آن تیر کشیده و جرم هایی که تا قبل از آن روی دندان بودند. به عنوان عایقی عمل کرده که جلوی حساسیت را گرفته و اگر این لایه جرم از روی دندان از بین برود. منجر به این حالت شده و کاملا طبیعی بوده ولی این حساسیت فقط تا چند روز بعد از انجام جرم گیری وجود دارد پس نباید نگران این موضوع باشید.

بهترین دندانپزشک اصفهان | جرم گیری دندان

آیا دندان ها با جرم گیری لق می شوند؟

برخی افراد بر این باور هستند که با انجام دادن جرم گیری دندان ها لق شده. ولی به گفته پزشک این است که با تجمع میکروب و جرم هایی که در زمان زیادی روی دندان ها و لثه موجود بودند. باعث آسیب رسیدن به استخوان دندان ها و نگهدارنده آن ها شده. و قبلا لق شده و بعد از جرم گیری به خاطر چسبانده شدن دندان ها به این جرم ها از بین رفته و بیمار احساس می کند. که دندانش لق شده و این باور کاملا اشتباه بوده و درست نیست که با انجام جرم گیری دندان ها لق می شوند. و این موضوع را روی افرادی که دندان های سالمی دارند. هم بعد از جرم گیری مشکلی ایجاد نکرده. و بوی بد دهان را نیز از بین برده و دندان ها را تمیزتر کرده و افراد بسیار راضی هستند.

جرم گیری دندان

تعریفی از جرم دندان: جرم دندان تشکیل شده است. از پلات های میکروبی که بر روی دندان به علت رسوب املاح معدنی سخت شده. و عوامل متعددی وجود دارد که سبب جرم گرفتن دندان ها می گردد که در این متن از جرم گیری دندان تعدادی از آنها را بیان می کنیم:
پلاک میکروبی بر روی دندان اگر با استفاده از مسواک زدن و نخ دندان پا نشوند منجر به جرم گرفتن دندان ها می گردد.
کاهش در ترشح بزاق و در واقع خشکی دهان سبب جرم گرفتن در دندان ها می شود.
بالا بودن غلضت و همچنین چسبندگی بزاق سبب جرم گرفتن دندان ها می گردد.
وجود بی نظمی در قرار گرفتن دندان ها در کنار هم نیز سبب جرم گرفتن آنها می شود. استفاده از سیگار و دیگر مواد دخانیان در جرم گرفتن دندان ها تأثیر گذار است.

حذف میکرو ارگانیسم از محیط دندان

اساسی ترین مرحله جهت جلوگیری از بروز پوسیدگی در دندان حذف نمودن میکروب ها بر روی دندان ها بوده که در واقع می توان گفت حذف همان پلاک دندانی از روی دندان می باشد. که برای اینکار راهی جز از راه مسواک زدن و مصرف نخ دندان به طور مرتب امکان پذیر نیست. و به میکروب ها با مصرف مسواک دیگر اجازه اده نمی شود. که در دهان فعالیت داشته باشند. با قرار دادن این کار به صورت مرتب و دقیق دیگر دندان ها پوسیدگی در دندان ها رخ نمی دهد.

از جمله فواید مسواک زدن در این متن از جرم گیری دندان

از بروز پوسیدگی دندان جلوگیری کرده، از جرم گرفتن دندان ها جلوگیری کرده، بوی بد دهان را برطرف می کند، ظاهر دندان ها را زیبا و سالم نگه می دارد. اشتها را در فرد برای خوردن غذا زیاد می کند، از بروز بیماری های لثه جلوگیری می کند. و هدف کلی از مسواک زدن کندن پلاک میکروبی و همچنین پاک نمودن سطح دندان ها و شیارهای لثه می باشد.

 


دکتر سید بهزاد آیت اللهی

دندانپزشک اصفهان و متخصص درمان ریشه اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر سید بهزاد آیت اللهی

شماره های تماس مطب دکتر سید بهزاد آیت اللهی


مطالب پیشنهادی :

ارتودنسی و بارداری

روش درمان عصب کشی دندان.

عفونت دندان عقل

انواع بیماری لثه | علل و درمان

دندان درد در بارداری

چه کسانی نباید ایمپلنت دندان انجام دهند؟

پوسیدگی دندان کودکان

نوشتهٔ پیشین
پوسیدگی دندان کودکان
نوشتهٔ بعدی
مقایسه دندان های طبیعی و ایمپلنت های دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

اطلاعات تماس دندانپزشک اصفهان

دکتر سید بهزاد آیت اللهی

جراح _ دندانپزشک

آدرس:
اصفهان ، خیابان سجاد، چهارراه سپهسالار ، ابتدای خیابان سپهسالار  (قائم مقام فراهانی)، ساختمان شیخ بهایی، طبقه 4، واحد 41

شماره تماس:
09140044624

031366052550313660525603136253340

صفحه اینستاگرام
www.instagram.com/dr.ayatollahi

لینک های پرکاربرد

بهترین دندانپزشک اصفهان

دکتر سید بهزاد آیت اللهی در کلینیک دندانپزشکی هشت بهشت

دکتر بهزاد ایت اللهی در دکتر اف

دکتر سید بهزاد آیت اللهی در سایت کلینیک 24

سامانه معرفی و نوبت دهی پزشک و مشاور کلینیک24

نرم افزار مطب و کلینیک پزشکی

نرم افزار مطب و کلینیک دندانپزشکی

نرم افزار مرکز مشاوره و روانشناسی

نرم افزار رادیولوژی و سونوگرافی

نرم افزار آزمایشگاه و ژنتیک

طراحی سایت پزشکی

بانک اطلاعاتی مراکز پزشکی

نوبت دهی تلفن گویا

جراح بینی اصفهاندکتر بهنام خرمی

بهترین متخصص پوست و مو اصفهان دکتر جویا

متخصص طب فیزیکی اصفهاندکتر مهدی احمدی

جراح بینی اصفهان دکتر علی علوی راد

سرمایه گذاری در قبرس شمالی با البرز گروپ

خرید ملک در قبرس شمالی با البرز گروپ

مهاجرت به قبرس شمالی با البرز گروپ

بهترین متخصص زنان اصفهان دکتر نرگس علیان

جراح پستان اصفهاندکتر رسول فاتحی فرد

اقامت قبرس شمالی با البرز گروپ

بهترین متخصص زایمان اصفهان دکتر نرگس علیان

بهترین کلینیک زیبایی اصفهان کلینیک ژالان

تزریق ژل و بوتاکس در اصفهان کلینیک ژالان

آمار بازدید سایت

  • 34
  • 0
  • 199
  • 1,397
  • 18,624
  • 56,069
  • 32,919
  • فروردین ۲۸, ۱۴۰۰
فهرست