جراحی دهان و دندانیکی از خدماتی که در مطب های دندانپزشکی انجام میگیرد جراحیهای دهان و دندان میباشد. در اصل به هر عملی در حیطه پزشکی که باعث شود به بافتهای زیر پوست یا مخاط دسترسی پیدا کنیم جراحی گوییم.از انجا که کلیه جراحی ها باعث ارتباط محیط بیرون با بافتهای داخل بدن میشود  رعایت نکات بهداشتی و همچنین استریل وسایل با استفاده از دستگاههای اتوکلاو جهت جلوگیری از عفونت و عوارض بعد ازجراحی بسیار مهم است. هرچند یکسری عوارض بعد از اعمال جراحی مثل درد و تورم وخونریزی اجتناب‌ناپذیر است. جراحی های دندانپزشکی به طور معمول با استفاده از بی حسی و در مطب قابل انجام است .

انواع جراحی های دندانپزشکی

جراحی خارج کردن دندان های نهفته

جراحی ایمپلنت

جراحی لثه

جراحی خارج کردن دندان نهفته 

یکی از جراحیهای شایع در دندانپزشکی خارج کردن دندان نهفته میباشد و بیشترین مورد دندان نهفته دندانهای عقل میباشد البته سایر دندانها هم ممکن است رویش پیدا نکند و دچار نهفتگی گردد.این نهفتگی ها بر اساس اینکه قسمتی از دندان از لثه خارج شده باشد آنرا نیمه نهفته یا اینکه کل دندان زیر لثه باشد را نهفتگی کامل  گویند.که بسیار مواقع دندان نهفته کامل  بدون علامت بوده و فقط بعد از تهیه رادیو گرافی مشخص میگردد.بیشتر عوارض دندانهای نهفته در حالت نیمه نهفته رخ میدهد.

مهمترین دلیل خارج کردن این دندانها جلوگیری از آسیب به سایر دندانها و یا بافتهای دهان میباشد و اگر این نهفتگی آسیبی به شما نرساند ضرورتی برای خارج کردن آنها وجود ندارد .البته در اینصورت حتما این دندانها نیاز به چک های سالانه دارند.

جراحی ایمپلنت

این جراحی برای کاشت ایمپلنت داخل استخوان فک بوده که میتواند بسته به وضعیت استخوان فک یک جراحی ساده یا یک جراحی پیشرفته باشد .در مواردی که مدت زمان زیادی ازکشیدن دندان میگذرد استخوان فک تحلیل میرود و نیاز به پیوند استخوان برای بازسازی آن وجود دارد اینحالت جز جراحی پیشرفته ایمپلنت میباشد.

جراحی لثه

جراحی لثه  برای رسیدن به چند هدف انجام میگیرد.جراحی زیبایی لثه ، جراحی افزایش طول تاج و جراحی حذف پاکت لثه

جراحی زیبایی لثه

برای ایجاد یک لبخندزیبا گاهی وضعیت لثه مناسب نیست این موارد شامل دیدن شدن زیاد لثه ها هنگام خندیدن ،رنگ تیره یا کبود لثه و یا تحلیلهای تک دندان یا غیر قرینه  میباشد که با کمک جراحی این مشکلات را برطرف میکنیم.

جراحی افزایش طول تاج

اگر پوسیدگی  دندان به سمت ریشه گسترش یابد برای انجام ترمیم مناسب  این دندانها نیاز به دور کردن لثه از ترمیم یا روکش  داریم که با کمک جراحی افزایش طول تاج یا crown length انجام میشود. این کار برای دوام ترمیم و جلوگیری از خونریزی لثه بعد از درمان ترمیم دندانها لازم است.

جراحی حذف پاکت لثه

اگر فردی نسبت به بهداشت دندانهای خود بی توجه باشد یا افرادی که جرم دندانی دارند و برای جرم گیری دندانها اقدامی نمیکنند دچار بیماری لثه میشوند.درمان این افراد بعضی مواقع با کمک جراحی  لثه میباشد.

جراحی دهان و دندان اصفهان

سوالات خود را در بخش نظرات و دیدگاه ها برای آقای دکتر ارسال کنید.

دکتر سید بهزاد آیت اللهی

جراح _ دندانپزشک

بهترین دندانپزشک اصفهان

جهت کسب اطلاعات تماس (آدرس، شماره تماس و …) به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست